پاکسازی آلودگی هوای خانه با استفاده از این گیاهان


آلودگی هوا یکی از مشکلاتی است که این روزها با آن درگیر هستیم. تصور بیشتر مردم این است که در زمان آلودگی، هوای داخل خانه تمیز است، اما اینطور نیست. در ادامه گیاهانی معرفی می شوند که به حفظ تمیزی هوای داخل خانه کمک می کنند. اگر شما هم فکر می‌کنید که در خانه از آلودگی هوا و گاز‌های سمی در امان هستید، کاملا اشتباه می‌کنید، چون در خانه نیز، آلودگی و گاز‌های سمی وجود دارد، حال با نسبتی کمتر. این مقاله کمک می کند گیاهان تصفیه‌کننده هوا را بشناسیدم و کمی هوای خانه را بهبود ببخشیم.
  گیاه ضد دود ژربرا
ژربرا Gerbera یک گیاه زیبا با گل‌های رنگی است. این گیاه جزو گیاهان تصفیه‌کننده هوا معرفی شده و افرادی که در خانه قلیان می‌کشند، بهتر است این گیاه را در منزل داشته باشند. این گیاه می‌تواند بنزن( یک گاز سمی و سرطان‌زا) ناشی از دود تنباکو را از محیط گرفته و به تصفیه هوا کمک کند.
 نخل آریکا
یکی دیگر از گیاهانی که نخل آریکا  Areca palm امی‌تواند دی‌اکسیدکربن موجود در هوا را بگیرد و به اکسیژن تبدیل کند .البته فکر نکنید که با خریدن یک گیاه بسیار کوچک که با ذره‌بین دیده می‌شود، می‌توانید مقدار زیادی اکسیژن تولید کنید . برای این منظور باید به ازای هر فرد، چهار عدد گیاه که اندازه آن‌ها تا نزدیک شانه باشد، در خانه قرار دهید.

 گیاه سانسوریا

محققان گیاهی به نام سانسوریا Sansevieria یا «زبان مادرشوهر» را یک گیاه تصفیه کننده هوا می‌دانند که در شب دی‌اکسید کربن را از محیط می‌گیرد و به اکسیژن تبدیل می‌کند. این گیاه را با نام گیاه اتاق خواب هم می‌شناسند. ۶ تا ۸ عدد از این گیاه که ارتفاع آن‌ها تا کمر می‌رسد، باید در خانه گذاشته شود تا هوا تصفیه شود. یک مطالعه در سال ۲۰۰۸ نشان می‌دهد که گیاهان تصفیه‌کننده هوا مانند سانسوریا، می‌توانند مشکلاتی مثل سردرد، سوزش چشم، نارسایی ریه، آسم و مشکلات دستگاه تنفس را کاهش بدهند.

گیاه پتوس

پتوس Devs ivy، گیاهی است که در مطالعات مختلف، خاصیت تصفیه‌کنندگی هوا توسط آن، ثابت شده است. این گیاه می‌تواند گاز فرمالدئید ( گاز سمی و سرطان‌زا) را از محیط بگیرد. علاوه بر این، گاز‌های ناشی از مواد شیمیایی که در خانه وجود دارد، مثل گاز ناشی از دیوار‌های رنگ شده را از بین می‌برد.

گیاه آزالیا

آزالیا INDIAN AZALEA گیاهی زیباست که خاصیت تصفیه‌کنندگی هوا را دارد.آزالیا برای افرادی که در خانه سیگار می‌کشند، می‌تواند مفید باشد. این گیاه باعث جذب گاز سمی فرمالدئید می‌شود.

گیاه اسپاتی فیلوم

اسپاتی‌فیلوم Peace lily یکی دیگر از گیاهان تصفیه‌کننده هوا به حساب می‌آید. این گیاه زیبا می‌تواند گاز‌های سمی مثل بنزن، فرمالدئید، منواکسیدکربن و... را از محیط بگیرد. برای کمک گرفتن از خاصیت گیاهان تصفیه‌کننده هوا مثل اسپاتی‌فیلوم، باید در هر صد مترمربع، حداقل یک گیاه وجود داشته باشد.  با خرید چند گلدان بزرگ، می‌توانید مقدار زیادی اکسیژن تولید کنید.
منبع : mizanonline.ir      1396/11/16 08:59

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
4.9/10 (تعداد آرا 25 نفر )