Depression: let’s talk

متن شعار سازمان بهداشت جهانی در سال 2017

Depression: let’s talk
افسردگی
سازمان جهانی بهداشت همه ساله به مناسبت روز جهانی بهداشت (8 آوریل مصادف با 18 فروردین) و با هدف افزایش توجه و آگاهی عموم مردم و تمرکز اقدامات و فعالیت ها یکی از موضوعات مبتلا به جوامع را انتخاب می کند.
 شعار سال 1396 این سازمان به "افسردگی" می پردازد.

افسردگی اختلال روانی شایعی است که تمامی جوامع و تمامی گروه های سنی را درگیر می کند. افسردگی با این نشانه ها شناخته می شود " احساس غم پایدار و کاهش تمایل به انجام کارهایی که بصورت معمول از آن لذت می بریم وقتی که با ناتوانی در انجام وظایف روزمره حداقل به مدت دو هفته بطول انجامد".
همچنین افراد افسرده برخی از علائم زیر را دارا می باشند:
·         خستگی و کاهش انرژی
·         تغییر در اشتها بصورت پرخوری عصبی و یا کاهش اشتها
·         کاهش یا افزایش خواب
·         اضطراب
·         کاهش تمرکز
·         بیقراری و نا‌آرامی
·         احساس گناه، بی‌ارزشی و یا درماندگی
·         افکار خود آزاری یا تمایل به خودکشی
البته افسردگی قابل پیشگیری و درمان است و انتظار می رود نتایج زیر بدنبال طرح این شعار حاصل شود:
عموم مردم با افسردگی، علل ایجاد کننده آن و عواقب افسردگی از قبیل خودکشی بیشتر آشنا شوند و بدانند که برای پیشگیری یا درمان آن چه اقداماتی می توانند انجام دهند.
افراد مبتلا به افسرده بدنبال درمان آن باشند.
خانواده، دوستان و همکاران افراد مبتلا به افسردگی یاد بگیرند که چگونه از آن ها حمایت کنند.
 
* طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، افسردگی بر بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در جهان تاثیر داشته و علت اصلی ناتوانی و سلامت نامناسب در بین مردم جهان است.
به گفته محققان شمار افراد مبتلا به افسردگی بین سال های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۵ تا بیش از ۱۸ درصد افزایش یافته است اما عدم حمایت و ترس از رسوایی مانع از دریافت درمان مناسب توسط بسیاری از افراد می شود.
دکتر مارگارت چان، مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، در این باره می گوید: «این ارقام جدید هشداری برای تمامی کشورهاست تا بار دیگر در مورد شیوه های خود برای حفظ سلامت ملت شان و درمان فوری آن اقدام نمایند
کمپین یکساله سازمان بهداشت جهانی موسوم به «افسردگی: اجازه دهید در موردش صحبت کنیم» در تلاش برای برآورد تعداد افراد مبتلا به افسردگی که درصدد دریافت کمک بودند، هست. یکی از شیوه های اصلی انجام این کار کاهش تعصب در مورد بیماری روانی است.
طبق اعلام این سازمان، به طورمیانگین تنها ۳ درصد بودجه سلامت دولتی به سلامت روان اختصاص داده می شود، که در کشورهای کم درآمد کمتر از یک درصد و در کشورهای پردرآمد تا ۵ درصد است.
حتی در کشورهای ثروتمند، درحدود ۵۰ درصد از افراد مبتلا به افسردگی تحت درمان قرار نمی گیرند.
البته افسردگی قابل پیشگیری و درمان است و انتظار می رود از نتایج حاصل از طرح این شعار  عموم مردم با افسردگی، علل ایجاد کننده آن و عواقب افسردگی از قبیل خودکشی بیشتر آشنا شوند و بدانند که برای پیشگیری یا درمان آن چه اقداماتی می توانند انجام دهند. افراد مبتلا به افسردگی بدنبال درمان آن باشند و همچنین خانواده، دوستان و همکاران افراد مبتلا به افسردگی یاد بگیرند که چگونه از آن ها حمایت کنند.
 
اطلاعاتی در مورد افسردگی
اگر شما در حال سازماندهی یک فعالیت یا در حال تهيه محتواهاي خودتان در این کمپین هستید در اینجا برخی از حقایق و آماری که ممکن است مورد استفاده شما قرار گیرد آورده شده است :
  • در سرتا سر جهان اختلالات روانی شایع در حال افزایش است . بین سالهای 1990 و 2013 تعداد افرادي که از افسردگی یا اضطراب رنج مي برند نزدیک به  50 درصد افزایش یافته است .
  • نزديک به 10 درصد ازجمعیت جهان تحت تاثیر یک یا هر دو نوع این شرايط هستند .افسردگی به تنهایی 10 درصد از  سالهای عمر از دست رفته بخاطر ناتواني  را در جهان به خود اختصاص داده است .
  • در شرایط غير منتظره  و کشمکشهاي پيش رو  يک نفر از هر پنج نفر در معرض خطر  افسردگی و اضطراب قراردارند.
  • افسردگی خطر ابتلا به دیگر بیماریهای غیر واگير ، مانند دیابت و بیماریهای قلبی و عروقی را افزایش می دهد ، متقابلا نیز بیماریهایی مانند دیابت و بیماریهای قلبی و عروقی خطر ابتلا به افسردگی را افزایش می دهد .
  • افسردگی پس از زایمان در زنان باردار می تواند در روند رشد نوزادان تاثیر گذارد .
  • در بسیاری از کشورهای جهان حمایت و پشتیبانی در دسترس برای افراد مبتلا به اختلالات روانی بسیار کم است  یا وجود ندارد . حتی در کشورهای با درآمد بالا ، حدود 50درصد از افراد مبتلا به افسردگی درمان نمی شوند .
  • عدم وجود درمان براي اختلالات روانی شایع ، هزینه های بالای اقتصادی را به بار می آورد : شواهد جدید از یک مطالعه انجام شده به سفارش WHO   نشان می دهد که افسردگی و اختلالات اضطرابی به تنهایی ساليانه هزینه ای بیش از یک تریلیون دلار دارد.
  • شایعترین اختلالات سلامت روان با هزینه اي  نسبتا کم قابل پیشگیری و درمان  هستند .
 
 
* جهت اطلاع بیشتر در مورد افسردگی و برنامه ها و اهداف روز جهانی بهداشت به سایت مربوطه به آدرس زیر مراجعه نمایید:
http://www.who.int/campaigns/world-health-day/2017/en/
   1396/5/16 08:46

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
5.8/10 (تعداد آرا 5 نفر )