تاثیر کلم بروکلی بر دیابت

     
نتایج یک مطالعه نشان می دهد ماده موجود در کلم بروکلی به کنترل بهتر قندخون در برخی افراد دیابتی کمک می کند.
محققان دریافتند عصاره ماده ای موسوم به «سولفورافان» به بیماران چاق مبتلا به دیابت نوع۲ کمک می کند تا میزان قندخون بالای خود را کنترل نمایند. این مطالعه روی ۹۷ فرد مبتلا به دیابت و به مدت ۱۲ هفته انجام گردیده است و در کنار داروی مخصوص دیابت «متفورمین»، و نه به جای آن، استفاده شده است.
سولفورافان یک ماده شیمیایی موجود در سبزیجاتی نظیر گل کلم، کلم بروکسل و بروکلی است و جوانه کلم بروکلی سرشار از این ماده است. تحقیقات آزمایشگاهی نشان داده اند که ممکن است سولفورافان به کاهش التهاب در بدن کمک کند و احتمالا با سرطان و بیماری کبد چرب مقابله می کند.
در ابتدا تیم تحقیق با آزمایش این ماده بر روی موش های آزمایشگاهی دریافتند سولفورافان تا حدودی موجب توقف تولید گلوکز در سلول های کبد می شود. در مرحله بعد، محققان سولفورافان را بر روی انسان ها آزمایش کردند. به نیمی از ۹۷ شرکت کننده روزی یکبار پودر سولفورافان به مدت ۱۲ هفته در کنار درمان دارویی روزانه شان داده شد. گروه دیگر پودر دارونما دریافت می کرد. در پایان در بین گروه دریافت کننده ماده سولفورافان، افرادی که چاق بودند و کنترل ضعیفی بر قند خون شان داشتند، بهترین تاثیر را از این ماده گرفته بودند.
طبق نتایج این تحقیق، محققان خوردن روزانه تقریبا یک بشقاب کلم بروکلی را به افراد مبتلا به دیابت توصیه می کنند.
 
 منبع : salamatnews.com
 
   1396/11/17 08:56

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
4.9/10 (تعداد آرا 48 نفر )