آب قلیایی یا آب آلکالاین چیست؟

آب قلیایی در دنیای تغذیه به نام آب آلکالاین معروف است. آب قلیایی از یونیزاسیون آب با هدف جداسازی عناصر مفید به دست می‌آید. در واقع یونیزاسیون پروسه‌ای است که در آن عناصر مغذی ضروری مانند کلسیم و منیزیم در آب حفظ و عناصر سمی و ناسالم که در قسمت اسیدی آب است طرد می‌شوند. به این ترتیب آب قلیایی می‌شود.
هدف اصلی مصرف آب قلیایی یا آلکالاین درمان حالت اسیدوز بدن است. اسیدوز به معنای میزان PH اسیدی افزایش‌یافته در خون و دیگر بافت‌هاست. اسیدوز خطر افزایش اختلالات مزمن را در بدن افزایش می‌دهد و علائم گوناگونی مانند سردرد، تهوع، اسهال و غیره در بدن ایجاد می‌کند. آب قلیایی اثر مثبتی در کنترل اسیدوز متابولیکی در حیوانات از خود نشان داده است. در واقع بررسی‌هایی که روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شده است نشان می‌دهد این آب تأثیر مثبتی برای رفع حالت اسیدی بدن دارد.
یونیزه کردن آب چه کمکی به سلامت آب کمک می‌کند؟
الکترودیالیز آب به معنی متراکم کردن عناصر مفید و دفع سموم خطرناک است. الکترودیالیز باعث می‌شود که کلسیم، منیزیم، آهن، زینک، سدیم، مس، پتاسیم و منگنز در آب متراکم بشود. این امکان وجود دارد که نتوانیم از طریق رژیم غذایی نیازهای روزانه‌مان به این مواد مغذی را تامین کنیم. ولی در آب قلیایی تمام این عناصر وجود دارند. توجه داشته باشید که نوشیدن این نوع آب یکی از روش‌های تامین منگنز به عنوان یک آنتی‌اکسیدان است که به میزان کمی برای بدن لازم است. امکان دارد که در طول روز از طریق مصرف مواد غذایی نتوانیم منگنز بدن را تامین کنیم اما با نوشیدن این نوع آب به راحتی می‌توان نیاز بدن را تامین کرد. منگنز برای مقابله با رادیکال‌های آزاد عنصری ضروری محسوب می‌شود. البته اگر بخواهید از منگنز موجود در آب قلیایی بهره‌مند شوید باید ظرف 24 ساعت از آب قلیایی تولیدشده استفاده کنید چون این عنصر خیلی زود از بین می‌رود؛ بنابراین توصیه می‌کنیم که این آب خیلی سریع مصرف‌شده و از نگهداری آن در بطری‌ها و به طور طولانی مدت خودداری شود.
افرادی که از این آب استفاده می‌کنند باید روزانه چه میزان از این آب بنوشند؟
در ابتدای مصرف 4- 3 لیوان در روز کافی است و به تدریج می‌شود مصرف آن را به 12 - 8 لیوان رساند.
بهترین زمان برای نوشیدن این آب چیست؟ آیا مصرف آن به همراه غذا توصیه می‌شود؟
بهتر است این آب یک ساعت قبل و2 – 1.5 ساعت بعد از غذا مصرف نشود. دلیل آن نیز به خاطر تأثیر آن روی اسید معده است. توصیه می‌کنیم از این نوع آب همزمان با مصرف داروها استفاده نشود. زیرا ممکن است عناصر موجود در آن اختلالی در اثرات داروها داشته باشد.
شیوه‌ی مصرف این آب برای افراد مسن و کودکان چگونه باید باشد؟
برای افراد مسن در هفته‌ی اول مصرف روزانه 2 - 1 لیوان آب قلیایی با  PH هشت و نیم توصیه می‌شود. مصرف این آب برای کودکان زیر 3 سال توصیه نمی‌شود. برای این رده‌ی سنی فقط آب فیلتر شده قابل استفاده است چون آلودگی‌های آب در این صورت از بین رفته اما یونیزه شده‌ی آن برای کودکان مناسب نیست.
آب قلیایی یا یونیزه شده تا چه مدت قابل مصرف است؟
طراحی این آب یونیزه برای مصرف بلافاصله است؛ یعنی اینکه اگر این آب بعد از یونیزه شدن بلافاصله مصرف نشود دوباره خواص آن به حالت اولیه بر می‌گردد. به همین دلیل امکان بطری شدن و نگهداری طولانی مدت وجود ندارد آب قلیایی خاصیت آنتی‌اکسیدانی دارد که در صورت نگهداری طولانی مدت آن یعنی در 18 تا 24 ساعت آتی از بین خواهند رفت و pH آن بعد از یک تا دو هفته به سطح 7 می‌رسد. برای نگهداری این آب بهتر است از ظروف شیشه‌ای استفاده‌شده و از محیط تاریک و سرد مانند یخچال استفاده شود.
 آیا آب قلیایی برای ورزشکاران مناسب است یا خیر؟
در شرایط استرس‌های ورزشی یا ذهنی و در طول رقابت‌های ورزشی هیدراسیون بسیار مهم است. نتایج بررسی‌ها نشان داده است که دهیدراته شدن بدن (کم آبی بدن) می‌تواند ضریب عملکرد بدن ورزشکاران را پایین بیاورد. آب قلیایی سریع‌تر جذب بدن می‌شود در نتیجه می‌تواند به ورزشکاران در جهت تامین مجدد آب بدنشان کمک بیشتری بکند. همچنین باعث افزایش اکسیژن خون نیز می‌شود که برای فعالیت عضلانی مفید است. در ورزش‌هایی که بدن به دلیل عدم وجود اکسیژن کافی، اسیدلاکتیک بیشتری تولید می‌کند آب قلیایی با سرعت بیشتر اکسیژن خون را تامین می‌نماید.
 آیا امکان دارد با مصرف آب قلیایی بدن بیش از اندازه قلیایی شود؟
بعضی افراد با مصرف 4 لیتر آب قلیایی نیز به مشکلی بر نمی‌خورند. این مشکل امکان دارد در افرادی که اسیدیته‌ی بالایی دارند بروز کند. در واقع تأثیر آب قلیایی در افراد مختلف متفاوت است. بهترین راه برای تنظیم PH بدن رژیم غذایی مناسب و در کنار آن استفاده از این آب است؛ یعنی ضرورتی ندارد که برای تنظیم این وضعیت بدن صرفاً به مصرف آب قلیایی رو آورده شود. رژیم غذایی حاوی میوه‌ها و سبزیجات بهترین شیوه برای تنظیم PH بدن است.
   1396/11/11 11:12

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
5.1/10 (تعداد آرا 49 نفر )